‘Su Ürünlerinde R Uygulamaları – temel istatistik analizler ve lineer modeller’ kurs duyurusu

Bilimsel araştırma süreci kapsamında hipotezi belirlenen bir çalışmadan elde edilen verilen özetlenmesi ve uygun istatistiksel analiz yöntemler kullanarak yorumlanabilir hale getirilmesi Su Ürünlerinin de dahil olduğu birçok bilim dalı için oldukça önemli bir süreçtir. Günümüzde bu yöntemler ve özellikle lineer modeller çalışma sonuçlarının anlamlı hale gelebilmesi adına gerekli temel araçlardır. Bu çerçevede 10-13 Ekim 2019 tarihleri arasında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi tarafından ‘Su Ürünlerinde R Uygulamaları – temel istatistik analizler ve lineer modeller’ adlı bir çalıştay düzenlenecektir. Bu dört günlük çalıştay, su ürünleri ve hidrobiyoloji alanında çalışan araştırmacılara istatistiksel analiz sonuçlarını yorumlamayı, lineer modelleri tanıtmayı, modellere ait parametre tahminlerini elde etme yöntemlerini ve günümüzde giderek popüler hale gelen R programı kullanarak bu yöntemlerin nasıl uygulanacağını öğretmeyi amaçlamaktadır. Bu çalıştayı tamamlayan katılımcılar R programı kullanarak temel istatistik analizler ve lineer modellerin nasıl analiz edileceğini ile bu modellerin parametre tahminlerini elde etmeyi öğreneceklerdir. Çalıştayda uygulama amacı ile kullanılacak örnekler farklı alanlardan katılımcıların kolaylıkla kavrayabileceği örneklerden oluşacaktır. Katılımcıların belirli bir seviyede temel istatistiksel kavramları bilmesi beklenmektedir. Çalıştay boyunca R programı kullanılarak gerçekleştirilecek uygulamalar için gerekli bilgi ve kodlar sağlanacaktır. 

Çalıştay eğitmenleri;

 

 

Prof. Dr. Ali Serhan Tarkan 

(Kısa özgeçmiş)

 Dr. Öğ. Üy. Burcu Mestav 

(Kısa özgeçmiş)

Çalıştay Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğrenci Sarayı VIP salonunda gerçekleştirilecektir ve çalıştay katılımı için kişi başı 500 TL ücret belirlenmiştir. Bu ücrete salon kullanımı, çay-kahve ve günde iki kere kuru pasta ikramları dahildir. Ayrıca Muğla merkezde ikamet edecekler için her sabah ve akşam olmak üzere servisler kaldırılacaktır.

Çalıştay için önemli tarihler şu şekildedir;

Ön Başvuru son tarih: 30 Eylül 2019

Kesin Başvuru: 30 Eylül-4 Ekim 2019

Ayrıntılı Bilgi ve İletişim: serhan@mu.edu.tr , serhantarkan@gmail.com , Tel:  0252 211 1888  

Ön başvurular için katılımcıların, ön başvuru formunu doldurarak yukarıda belirtilen ön kayıt tarihleri arasında serhan@mu.edu.tr ya da serhantarkan@gmail.com adreslerine göndermeleri gerekmektedir. Katılımcı sayısı 30 kişi ile sınırlıdır. Bu kontenjanın dolması durumunda yeni kayıt yaptıranlar dikkate alınmayacaktır. Katılımcıların çalıştaya diz üstü bilgisayarlarında R ve R studio programlarının en güncel versiyonlarının yüklü halde gelmeleri istenmektedir. Ayrıca çalıştay çerçevesinde anlatılan konular çerçevesinde kursiyerlerin kendi veri setlerini beraberlerinde getirmeleri de beklenmektedir.

Çalıştay programı            Ön başvuru formu

Son Güncelleme Tarihi : 13.09.2019 14:38:51 Okunma Sayısı : 522

Son Duyurular
>